Lrd Twin Bridge RD over Dodge Branch
Fair Condition66 years old156 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 2.4m N Jct Sth 39 |
| Carries | Lrd Twin Bridge RD |
| Crosses | Dodge Branch |
| Coordinates | 42.90281, -90.04492 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.3 ft (14.1 m) |
| Max Span | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 131.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 156 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25012800000000 |