State Route 111 SB over Snow Creek
Fair Condition89 years old9,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-111-r60.04l |
| Carries | State Route 111 SB |
| Crosses | Snow Creek |
| Coordinates | 33.89833, -116.62935 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 386.2 ft (117.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 1341.8 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,500 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0194L |