State Route 111 NB over Snow Creek
Fair Condition61 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-111-r60.00r |
| Carries | State Route 111 NB |
| Crosses | Snow Creek |
| Coordinates | 33.89892, -116.62857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 497.0 ft (151.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 1605.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0194R |