Lrd Powell RD over Pecatonica River
Fair Condition53 years old52 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.5m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd Powell RD |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.81550, -90.29947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 106.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25014400000000 |