Lrd Jones Branch R over Pecatonica River
Poor Condition97 years old145 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.3m S Jct Cth J |
| Carries | Lrd Jones Branch R |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.81725, -90.32658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 139.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25014500000000 |