Cth Hh over White Hollow Creek
Poor Condition78 years old400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 3.1m S Jct Cth H |
| Carries | Cth Hh |
| Crosses | White Hollow Creek |
| Coordinates | 43.09306, -89.91661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25090100000000 |