Lrd Frame RD (dead over W Br Blue Mounds Creek
Poor Condition96 years old40 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.2m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Frame RD (dead |
| Crosses | W Br Blue Mounds Creek |
| Coordinates | 43.11106, -89.85789 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 63.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25090400000000 |