Lrd Darlington RD over Brewery Creek
Fair Condition86 years old156 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.1m S Jct Sth 23 |
| Carries | Lrd Darlington RD |
| Crosses | Brewery Creek |
| Coordinates | 42.85642, -90.17169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 80.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 156 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25093800000000 |