Lrd Ferndale RD over Brewery Creek
Good Condition50 years old88 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.5m S Jct Sth 23 |
| Carries | Lrd Ferndale RD |
| Crosses | Brewery Creek |
| Coordinates | 42.84183, -90.17878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 62.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25094000000000 |