Cth T over Jones Creek
Poor Condition52 years old340 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.1m E Jct Sth 23 |
| Carries | Cth T |
| Crosses | Jones Creek |
| Coordinates | 43.13325, -90.06433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 96.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25093900000000 |