Lrd Center DR over W Br Montreal River
Fair Condition114 years old157 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iron |
| Location | 1.5m W Jct Cth D |
| Carries | Lrd Center DR |
| Crosses | W Br Montreal River |
| Coordinates | 46.47181, -90.25814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 46.6 ft (14.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 90.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1912 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P26002000000000 |