Lrd Town Park DR ( over W Br Montreal River
Poor Condition69 years old99 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iron |
| Location | 0.6m S Jct Ush 2 |
| Carries | Lrd Town Park DR ( |
| Crosses | W Br Montreal River |
| Coordinates | 46.48589, -90.26378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 28.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 99 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P26090300000000 |