Cth N over Little Plum Creek
Fair Condition61 years old862 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pepin |
| Location | 2.3m W Jct Cth D |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Little Plum Creek |
| Coordinates | 44.52542, -92.09529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 63.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 862 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P46091100000000 |