Lrd 10th AVE over Elk Creek
Good Condition40 years old57 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 2.0m E Jct Cth Ss |
| Carries | Lrd 10th AVE |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 44.54089, -92.13731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 57.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47093400000000 |