Cth Vv over Cth K
Poor Condition95 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.5m N Jct Ush 63 |
| Carries | Cth Vv |
| Crosses | Cth K |
| Coordinates | 44.60140, -92.53813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 75.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47001400000000 |