Lrd 730th Street over Bay City Creek
Good Condition81 years old326 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.1m W Jct Cth C |
| Carries | Lrd 730th Street |
| Crosses | Bay City Creek |
| Coordinates | 44.61242, -92.49403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 326 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47092200000000 |