Lrd 1005th ST over Wind River
Poor Condition101 years old87 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.4m S Jct Sth-35 |
| Carries | Lrd 1005th ST |
| Crosses | Wind River |
| Coordinates | 44.65774, -92.64104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 63.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47005400000000 |