Route 91 over Brockton Avenue
Good Condition67 years old168,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-091-17.43-riv |
| Carries | Route 91 |
| Crosses | Brockton Avenue |
| Coordinates | 33.94227, -117.39403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 156.2 ft (47.6 m) |
| Deck Area | 1247.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 168,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0385 |