Adams Street over Route 91
Good Condition67 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-091-15.63-riv |
| Carries | Adams Street |
| Crosses | Route 91 |
| Coordinates | 33.92750, -117.41996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 860.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0388 |