Lrd 650th AVE over Trimbelle River
Fair Condition106 years old93 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.5m W Jct Sth 65 |
| Carries | Lrd 650th AVE |
| Crosses | Trimbelle River |
| Coordinates | 44.77601, -92.53815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 73 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47014500000000 |