Lrd 820th Street over Br Trimbelle River
Fair Condition34 years old233 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.7m W Jct Sth 65 |
| Carries | Lrd 820th Street |
| Crosses | Br Trimbelle River |
| Coordinates | 44.79899, -92.55199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 56.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 233 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47095300000000 |