Cth N over Rush River
Fair Condition50 years old505 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.1m N Jct Cth G |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Rush River |
| Coordinates | 44.77032, -92.34364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 270.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 505 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47016500000000 |