Lrd 570th AVE over Rush River
Fair Condition48 years old87 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.9m W Jct Cth Bb |
| Carries | Lrd 570th AVE |
| Crosses | Rush River |
| Coordinates | 44.74607, -92.33154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 98.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47016800000000 |