Lrd 410th AVE over Isabelle Creek
Fair Condition96 years old87 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.6m E Jct Cth C |
| Carries | Lrd 410th AVE |
| Crosses | Isabelle Creek |
| Coordinates | 44.68786, -92.44869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 70.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47090300000000 |