Cth C over Br Isabelle Crk
Fair Condition36 years old1,648 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 2.0m S Jct Ush 10 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Br Isabelle Crk |
| Coordinates | 44.70405, -92.45681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,648 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47094600000000 |