Lrd 170th ST over Trade River
Poor Condition41 years old43 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 1.4m N Jct Cth B |
| Carries | Lrd 170th ST |
| Crosses | Trade River |
| Coordinates | 45.61850, -92.51000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 86.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48003800000000 |