Cth B over Trade River
Fair Condition85 years old520 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 4.9m W Jct Sth 35 |
| Carries | Cth B |
| Crosses | Trade River |
| Coordinates | 45.60642, -92.57839 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 7.5 ft (2.3 m) |
| Deck Area | 74.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 520 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48091300000000 |