Cth H over Apple River
Poor Condition74 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 3.2m N Jct Ush 8 |
| Carries | Cth H |
| Crosses | Apple River |
| Coordinates | 45.43785, -92.36629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 117.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48091000000000 |