Lrd Old HWY 8 125 over Apple River
Fair Condition104 years old54 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.4m W Jct Sth 46 |
| Carries | Lrd Old HWY 8 125 |
| Crosses | Apple River |
| Coordinates | 45.38817, -92.36800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 136.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48005100000000 |