Lrd 40th ST over Willow River
Fair Condition78 years old100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 1.8m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd 40th ST |
| Crosses | Willow River |
| Coordinates | 45.23453, -92.23925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 85.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48091100000000 |