Lrd 30th ST over Willow River
Poor Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 1.9m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd 30th ST |
| Crosses | Willow River |
| Coordinates | 45.23131, -92.21853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48091400000000 |