Cth F over Wapogasset Branch
Poor Condition106 years old720 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 3.5m E Jct Sth 65 |
| Carries | Cth F |
| Crosses | Wapogasset Branch |
| Coordinates | 45.32128, -92.43742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 62.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1930) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 720 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48092100000000 |