Lrd Griffin ST over Apple River
Fair Condition50 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.5m E Jct Sth 46 |
| Carries | Lrd Griffin ST |
| Crosses | Apple River |
| Coordinates | 45.29600, -92.35800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 452.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48070400000000 |