Cth Ww over Four Mile Creek
Poor Condition19 years old565 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 0.75m W. Cth Ff |
| Carries | Cth Ww |
| Crosses | Four Mile Creek |
| Coordinates | 44.35911, -89.66350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Area | 51.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 565 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49000100000000 |