Lrd 110th ST over Buena Vista Creek
Fair Condition76 years old24 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 0.2m S Jct Cth Ff |
| Carries | Lrd 110th ST |
| Crosses | Buena Vista Creek |
| Coordinates | 44.37900, -89.66801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Area | 88.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49006200000000 |