Lrd N Reserve Driv over Hay Meadow Creek
Good Condition32 years old1,702 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 2.5m N Jct Ush 51 |
| Carries | Lrd N Reserve Driv |
| Crosses | Hay Meadow Creek |
| Coordinates | 44.58468, -89.57052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 7.2 ft (2.2 m) |
| Deck Area | 109.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,702 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49091700000000 |