Lrd Dewey DR over Hay Meadow Creek
Fair Condition104 years old218 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 2.6m E Jct Cth X |
| Carries | Lrd Dewey DR |
| Crosses | Hay Meadow Creek |
| Coordinates | 44.61352, -89.55982 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 73.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 218 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49003000000000 |