Lrd Squaw Creek RD over Squaw Creek
Fair Condition106 years old283 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.2m N Jct Cth H |
| Carries | Lrd Squaw Creek RD |
| Crosses | Squaw Creek |
| Coordinates | 45.72353, -90.38697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 103.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 283 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50006000000000 |