Lrd S Worcester RD over Little Elk River
Fair Condition53 years old247 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.2m S Jct Cth D |
| Carries | Lrd S Worcester RD |
| Crosses | Little Elk River |
| Coordinates | 45.67775, -90.34979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.6 ft (14.2 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 129.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 247 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50006300000000 |