Lrd Braun RD over N Br Pike River
Fair Condition76 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.0m E Jct Cth H |
| Carries | Lrd Braun RD |
| Crosses | N Br Pike River |
| Coordinates | 42.68319, -87.87506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51006000000000 |