Lrd 90th Street Cu over Waxdale Creek
Good Condition25 years old5,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.5m N Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd 90th Street Cu |
| Crosses | Waxdale Creek |
| Coordinates | 42.70498, -87.89484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 5.6 ft (1.7 m) |
| Deck Area | 88 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,100 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51004500000000 |