Lrd Seven Mile RD over Br Root River
Fair Condition55 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m W Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Seven Mile RD |
| Crosses | Br Root River |
| Coordinates | 42.82903, -87.91513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 74.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51090600000000 |