Lrd 7 And 1/2 Mile over Br Root River
Good Condition66 years old440 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.4m W Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd 7 And 1/2 Mile |
| Crosses | Br Root River |
| Coordinates | 42.83641, -87.92001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51091300000000 |