Lrd Church RD over Elk Creek
Fair Condition60 years old94 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m S Jct Cth U |
| Carries | Lrd Church RD |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 43.45603, -90.66847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 97.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 94 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52014300000000 |