Cth U over Elk Creek
Fair Condition76 years old163 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.4m N Jct Cth E |
| Carries | Cth U |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 43.45122, -90.65419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 62.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 163 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52015100000000 |