Cth A over Br Horse Creek
Poor Condition76 years old520 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.8m E Jct Cth Z |
| Carries | Cth A |
| Crosses | Br Horse Creek |
| Coordinates | 43.37942, -90.45206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 57.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 520 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52094300000000 |