Lrd Covered Bridge over Horse Creek
Good Condition7 years old95 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd Covered Bridge |
| Crosses | Horse Creek |
| Coordinates | 43.37258, -90.41989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 92.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52027400000000 |