County Road 26 over Last Chance Ditch
Fair Condition23 years old1,052 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.8 Mi E Of Co RD 13 |
| Carries | County Road 26 |
| Crosses | Last Chance Ditch |
| Coordinates | 40.17541, -104.92499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 122.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,052 (2023) |
| Truck Traffic | 44% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRSTN26.0-13.0A |