Greenway Drive over Little Salt Wash
Good Condition15 years old18 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | S Of US 6/w Of Collson DR |
| Carries | Greenway Drive |
| Crosses | Little Salt Wash |
| Coordinates | 39.15944, -108.74375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 320.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRT-GNWY-LSW |