Ottley Avenue over Little Salt Wash
Fair Condition23 years old6,244 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | .65 Mi. E Of SH 6 |
| Carries | Ottley Avenue |
| Crosses | Little Salt Wash |
| Coordinates | 39.16433, -108.73883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 434.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,244 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRT-K-17-0.46A |